Maminka s děťátkem
Aké sú benefity plnotučného dojčenského mlieka? Nebude bábätko priberať?
11. 06. 2021

Aké sú benefity plnotučného dojčenského mlieka? Nebude bábätko priberať?

Plnotučné mlieko obsahuje nielen tuk, ktorý pre bábätká predstavuje potrebný zdroj energie, ale aj ďalšie biologicky dôležité látky. Štúdie pritom ukázali, že jeho konzumácia nemá negatívny vplyv na hmotnosť detí. Mamičky sa preto nemusia báť, že by kvôli tomu ich bábätká začali priberať na váhe. Naopak môžu využiť všetky skvelé vlastnosti, ktoré plnotučné mlieko ponúka. Vďaka jeho obsahu v dojčenských formulách bábätka lepšie vstrebávajú vápnik a majú mäkšiu stolicu. Lepšie a dlhšie tiež spia, takže spokojní sú nielen drobci, ale aj ich rodičia.

Mliečny tuk obsahuje dôležité látky

Jednou z najdôležitejších živín obsiahnutých v materskom mlieku je tuk. Ten sa v ňom vyskytuje v podobe drobných guličiek obalených lipo-proteínovou membránou. Dojčatá z neho získavajú nielen energiu, ale je významný aj z hľadiska ich vývoja. Tuky poskytujú napríklad esenciálne mikronutrienty (vitamíny A, D, E, K a polynenasýtené mastné kyseliny – PUFA) a sú významné aj z hľadiska podpory gastrointestinálnych funkcií a lipidového a lipoproteínového metabolizmu.

A nielen to – tuky majú vplyv aj na vývoj imunity. Od polovice 20. storočia sa ale pri výrobe mliečnej dojčenskej výživy kvôli šetreniu mliečny tuk nahrádza rastlinnými olejmi. Prečo? Pretože sú skrátka lacnejšie. Bežné komerčne vyrábané dojčenské mlieka preto často neobsahujú biologicky dôležité látky mliečneho tuku alebo sa do nich následne musia pridávať vo forme MFGM (Milk Fat Globule Membrane; slovensky = membrána mliečnych guličiek).

Spokojné sú deti aj rodičia

Základom dojčenského mlieka Kendamil je kvalitné plnotučné kravské mlieko, a preto sa do neho už žiadny mliečny tuk pridávať nemusí. Pre bábätká je tento tuk ľahko stráviteľný a vďaka plnej mliečnej chuti im toto mlieko tiež chutí. Kendamil, ako plnotučná mliečna receptúra, obsahuje vyšší podiel kyseliny palmitovej na pozícii sn-2. Takéto zloženie viac zodpovedá unikátnej štruktúre tukov materského mlieka, čo napomáha vstrebávaniu vápnika a kyseliny palmitovej.

Ukázalo sa, že množstvo vápnika vylučovaného v stolici dojčiat, ktoré dostávali mliečny tuk, bolo nízke, čo znamená, že sa lepšie vstrebáva a dochádza k lepšej mineralizácii kostí, pričom v stolici pozorovaných dojčiat bolo nižšie aj množstvo palmitátových (vápenatých) mydiel. Receptúra mlieka Kendamil zaisťuje, že sa v črevách bábätiek toto mydlo tak, ako je to v prípade niektorých rastlinných tukov, netvorí. Ich stolica je teda mäkšia, čím sa mimochodom znižuje aj riziko zápchy. Také dieťatko menej plače a viac spí. A spánok? Ten je dôležitý nielen pre vývoj dieťaťa, ale aj pre rodičov. Pretože iba dobre vyspaný rodič môže byť spokojný rodič. A pretože je živočíšny tuk oveľa lepšie stráviteľný ako rastlinné tuky, je Kendamil vhodný aj pre deti s citlivejším tráviacim ústrojenstvom.

Výhody plnotučného mlieka

Na trhu existuje množstvo dojčenských mliek. Mnohé z nich sa ale na rozdiel od Kendamilu kvôli úsporám už v základe vyrábajú z odstredeného mlieka. Obsah tuku sa potom takzvane doháňa pridávaním tukov rastlinných. Lenže je to práve mliečny tuk, vďaka ktorému je možné priblížiť sa pomeru mastných kyselín tak, ako je to v materskom mlieku. Odborníci tento pomer uvádzajú takto: nasýtené 37 %, mononenasýtené 47 % a polynenasýtené 16 %. Pri porovnaní s ostatnými mliekami na slovenskom trhu je tento pomer v Kendamile materskému mlieku najbližšie: 33 % nasýtenej, 45 % mononenasýtenej a 22 % polynenasýtenej mastnej kyseliny.

Nebude bábätko priberať?

Niektoré mamičky sa boja, aby ich bábätko po plnotučnom mlieku nezačalo príliš priberať na váhe. Môžeme ich ubezpečiť, že nebude. Práve naopak. Ako ukázali výsledky systematického prehľadu a metaanalýzy uverejnené vo odbornom časopise The American Journal of Clinical Nutrition vo februári 2020, nemá konzumácia plnotučného mlieka nepriaznivý vplyv ani na hmotnosť, ani na zloženie tela detí. Naopak je spojená s nižším rizikom vzniku obezity. V mlieku Kendamil dostane dieťatko všetky potrebné živiny, pretože jeho zloženie je silne inšpirované materským mliekom. Plnotučné mlieko obsahuje 26% tuku a 74% bielkovín. Aby sme dosiahli hladinu bielkovín tak, ako je to v materskom mlieku, obsahuje receptúra Kendamilu aj vyvážený podiel mlieka odstredeného. Jedine tak vznikne správny pomer medzi obsahom bielkovín a mliečneho tuku, pričom všetky výhody plnotučného mlieka zostanú zachované.

 

Zdroje:

  • Whole milk compared with reduced-fat milk and childhood overweight: a systematic review and meta-analysis in The American Journal of Clinical Nutrition, Volume 111, Issue 2, February 2020, Pages 266–279, https://doi.org/10.1093/ajcn/nqz276
  • Manios Y et al. Effect of milk fat-based infant formulae on stool fatty acid soaps and calcium excretion in healthy term infants: twou double-blind randomised cross-over trials. BMC Nutrition 2020; 6:46.
  • DeBoer MD, Agard HE, Scharf RJ. Milk intake, height and body mass index in preschool children. Arch Dis Child 2015;100(5):460–5.
  • Scharf RJ, Demmer RT, DeBoer MD. Longitudinal evaluation of milk type consumed and weight status in preschoolers. Arch Dis Child 2013; 98:335–40.
  • Charvet A, Huffman FG. Beverage intake and its effect on body weight status among WIC preschool-age children. J Obes 2019; 2019:3032457.
  • Acharya K, Feese M, Franklin F, Kabagambe EK. Body mass index and dietary intake among Head Start children and caregivers. J Am Diet Assoc 2011;111(9):1314–21.
  • Barba G, Troiano E, Russo P, Venezia A, Siani A. Inverse association between body mass and frequency of milk consumption in children. Br J Nutr 2005;93(1):15–19.
  • Barbiero SM, Pellanda LC, Cesa CC, Campagnolo P, Beltrami F, Abrantes CC. Overweight, obesity and other risk factors for IHD in Brazilian schoolchildren. Public Health Nutr 2008;12(5):710–15.
  • Beck AL, Heyman M, Chao C, Wojcicki J. Full fat milk consumption protects against severe childhood obesity in Latinos. Prev Med Rep 2017; 8:1–5.
  • Eriksson S, Strandvik B. Food choice is reflected in serum markers and anthropometric measures in healthy 8-yr-olds. Eur J Clin Nutr Met 2010;5: e117–e24.
  • Carnielli VP, Luijendijk IHT, Van Goudoever JB, et al. Feeding premature newborn infants palmitic acid in amounts and stereoisomeric position similar to that of human milk: effects on fat and mineral balance. Am J Clin Nutr. 1995;61(5):1037–42. https://doi.org/10.1093/ajcn/61.5.1037.
  • Carnielli VP, Luijendijk IHT, Van Goudoever JB, et al. Structural position and amount of palmitic acid in infant formulas: effects on fat, fatty acid, and mineral balance. J Pediatr Gastroenterol Nutr. 1996;23(5):553–60. https://doi.org/10.1097/00005176-199612000-00007.
  • Kennedy K, Fewtrell MS, Morley R, et al. Double-blind, randomized trial of a synthetic triacylglycerol in formula-fed term infants: effects on stool biochemistry, stool characteristics, and bone mineralization. Am J Clin Nutr.1999;70(5):920–7. https://doi.org/10.1093/ajcn/70.5.920.
  • López-López A, Castellote-Bargalló AI, Campoy-Folgoso C, et al. The influence of dietary palmitic acid triacylglyceride position on the fatty acid, calcium and magnesium contents of at term newborn faeces. Early Hum Dev. 2001;65(SUPPL. 2). https://doi.org/10.1016/S0378-3782(01)00210–9.
  • Lucas A, Quinlan P, Abrams S, Ryan S, Meah S, Lucas PJ. Randomised controlled trial of a synthetic triglyceride milk formula for preterm infants.Arch Dis Child Fetal Neonatal Ed. 1997;77(3):178–85. https://doi.org/10.1136/fn.77.3.F178.
Top