Otázky

Otázky, na ktoré sa často pýtate

Ak nenájdete medzi nasledujúcimi odpoveďami tu svoju, neváhajte nám ju zaslať pomocou formulára na tejto stránke.

Čo je to DHA?

DHA (čiže Kyselina dokosahexaenová) patrí medzi ω-3 polynenasýtené mastné kyseliny. Pre dojčatá v období rastu sú veľmi dôležité, ale organizmus si ich nedokáže sám vytvoriť a tak musia byť prijímané potravou. Polynenasýtené mastné kyseliny s dlhým reťazcom sú nevyhnutné pre úplný a rýchly prenos nervových signálov od jedného neurónu k druhému. DHA je často nazývaná ako základný stavebný prvok mozgu a je tiež vo väčšom množstve obsiahnutá v sietnici oka, ovplyvňuje tak ich funkciu a vývoj.

Prečo sa nová rada Kendamilu nazýva DHA+

Nová receptúra Kendamilu obsahuje zvýšené množstvo látok označovaných ako DHA-LCP a AA-LCP, pretože nariadenie Európskej únie (EÚ 2016/127) stanovilo, že od februára 2020 musí všetka počiatočná a pokračovacia dojčenská mliečna výživa obsahovať 20 – 50 mg DHA-LCP/ 100 kcal. Kyselina arachidonová (AA-LCP) zostala zložkou voliteľnou, ale ich pomer je odporúčaný 1:1 alebo 1:2. Dojčenské mlieka Kendamil tieto odporúčania plne spĺňajú.

Aký je rozdiel medzi klasickým Kendamilom a BIO/Organic radou?

Obe rady – ako klasická, tak BIO rada – sú vyrobené z plnotučného kravského mlieka. BIO alebo Organic mlieko pochádza z lokálnych BIO fariem, ktoré sú menšie a majú certifikát bio. Tieto bio farmy sú šetrnejšie k prírode a používajú výhradne organické hnojivá. Kravy sa tu pohybujú až 200 dní v roku na voľných pastvinách. Bio rada je vhodná aj pre deti s alergiou, ekzémami a so sklonmi k sennej nádche.

Prečo je pre moje dieťatko dobré plnotučné mlieko?

Pátrali sme, prečo všetky dojčenské receptúry používajúce odtučnené mlieko obsahujú 25-30% rastlinných tukov, keď sú tieto tuky primárne používané na varenie a výrobu mydiel. Materské mlieko obsahuje viac ako 51% nasýtených živočíšnych tukov. Pred 20 rokmi obsahovali aj dojčenské receptúry plnotučné mlieko. Pýtali sme sa: „Prečo sa to zmenilo?“ a dostali sme odpoveď: „Aby sme ušetrili.“ Naše poznatky nás viedli k návratu k plnotučnému mlieku s menej olejmi.

Nebude moje bábätko po pití plnotučného mlieka Kendamil príliš priberať na váhe?

Nebude, práve naopak. Vaše dieťatko v mlieku Kendamil dostane všetky potrebné živiny, pretože je vyrobené tak, aby sa čo najviac približovalo materskému mlieku. Plnotučné mlieko obsahuje 26% tuku a 74% bielkovín. Súčasné štúdie preukazujú, že nadmerný príjem bielkovín v dojčenskom období zvyšuje záťaž obličiek a môže viesť k riziku nadváhy a k obezite v neskoršom živote.

Aký je rozdiel medzi klasickým Kendamilom a BIO/Organic radou?

Obe rady – ako klasická, tak BIO rada – sú vyrobené z plnotučného kravského mlieka. BIO alebo Organic mlieko pochádza z lokálnych BIO fariem, ktoré sú menšie a majú certifikát bio. Tieto bio farmy sú šetrnejšie k prírode a používajú výhradne organické hnojivá. Kravy sa tu pohybujú až 200 dní v roku na voľných pastvinách. Bio rada je vhodná aj pre deti s alergiou, ekzémami a so sklonmi k sennej nádche.

Je Kendamil vhodný aj pre alergikov?

Áno, Kendamil neobsahuje palmový olej, rybí tuk, GMO ani sóju. Živočíšny tuk je oveľa lepšie stráviteľný ako rastlinné tuky, a tak je Kendamil vhodný aj pre deti s citlivejším tráviacim ústrojenstvom. Nie je vhodný iba pre deti trpiace alergiou na bielkovinu kravského mlieka alebo s intoleranciou na laktózu.

Prečo mlieko Kendamil NEOBSAHUJE palmový olej

Prehľad dôkazov z deviatich štúdií tiež ukázal, že použitie palmového oleínu (tekutá zložka palmového oleja) v dojčenských receptúrach môže mať nezamýšľané následky vrátane zníženého črevného vstrebávania tukov a vápnika. Používanie palmového oleja by nemuselo byť etické, najmä preto, že môže podporovať masívny výrub pôvodných lesov v oblastiach, kde sa palma olejná pestuje.

Prečo mlieko Kendamil NEOBSAHUJE rybí tuk

Ryby v dnešnej dobe patria medzi bežné alergény, preto sme sa rozhodli pre alternatívu. Omega-3 z DHA (kyselina dokosahexaenová) získavame z prírodných čistých morských rias. Zatiaľ čo väčšina ľudí sa domnieva, že ryby produkujú svoje vlastné omega-3 kyseliny, je to práve riasa v ich potrave, ktorá z nich robí bohatý zdroj týchto kyselín. Použitie prírodných čistých morských rias zaisťuje čistejšiu kvalitu omega 3 (kyselín). Ďalším príjemným benefitom mlieka Kendamil je aj jeho jedinečná vôňa, pretože naše testy ukazujú, že morské riasy v porovnaní so zmesou rybích tukov menej zapáchajú a menej sa kazia. Táto alternatíva rybieho oleja je získavaná z obnoviteľných a udržateľných zdrojov, prechod naň tak pomáha zachrániť drahocenné svetové zásoby morských plodov.

Prečo mlieka Kendamil neobsahujú probiotiká

Probiotiká výrobca do mlieka nedáva zámerne. Tieto živé baktérie vydržia v nezmenenej kvalite v sušenej podobe iba rok, zatiaľ čo exspirácia mlieka je dvojročná. Pri produktoch, ktoré majú takto dlhú trvanlivosť by sa mohlo stať, že už probiotiká nebudú naplno účinkovať. Výrobca mlieka Kendamil nepovažuje za fér nechať platiť mamičky za niečo, čo pri výrobku s takto dlhou trvanlivosťou nemôže 100% zaručiť. Odporúčame preto do mlieka pridávať kvapôčky probiotík. Zakúpiť ich možno úplne bežne v každej lekárni.

Prečo Kendamil zmenil veľkosť na 800g balenia?

Kendamil, rovnako ako ostatní výrobcovia dojčenských mliek, reagujú na spotrebiteľský trend menšieho balenia. Kendamil teraz zjednotil gramáž s ostatnými výrobcami, aby mali mamičky lepšiu možnosť aj cenového porovnania a mohli sa v súvislosti s ponúkanou kvalitou lepšie rozhodnúť.

Zmenila sa cena prémiových mliek Kendamil?

Cena mlieka a ďalších vstupných surovín na svetových trhoch už niekoľko rokov rastie. To sa zákonite musí odraziť aj na cene konečného produktu. Výrobca relatívne dlho toto zvyšovanie pokrýval na úkor svojej marže, avšak aby mohol aj naďalej zachovať vysoký štandard kvality prémiového produktu, bol aj on nútený cenu tomuto trendu prispôsobiť. V tejto súvislosti je potrebné si uvedomiť, že cena nepokrýva iba výrobné náklady, ale podstatná časť zisku ide aj do výskumu a vývoja. Jedine tak je možné zabezpečiť vysokú kvalitu produktov značky Kendamil a uspokojovať nové spotrebiteľské požiadavky.

Mala zmena balenia vplyv na kvalitu prémiových mliek Kendamil?

Nie. Nové balenie si zachovalo vysokú kvalitu prémiového mlieka, na akú boli spotrebitelia zvyknutí pri predchádzajúcom výrobku. Z tohto hľadiska sa nič nemení a bruška detí budú rovnako spokojné ako doteraz.

Aký je rozdiel v zložení Kendamilu 900 g a Kendamilu 800 g?

Zloženie oboch výrobkov je totožné. Deti preto žiadnu zmenu nezaznamenajú.

Formulár pre Vaše otázky

Ďakujeme, že sa pýtate.

    Top