Ako sa vyrába dojčenské mlieko Kendamil
14. 04. 2022

Ako sa vyrába dojčenské mlieko Kendamil

Možno si myslíte, že je v Lake District, kde sa Kendamil vyrába, máme úplne pokojný život.

Áno, v hornatej chránenej krajinnej oblasti Lake District na severozápade Veľkej Británie, kde sa pasú kravy našich farmárov, pokoj je. Avšak v neďalekom mestečku Kendal už tak pokojne nie je – rodí sa tu totiž niečo vzrušujúce: po celom svete oceňovaná detská výživa Kendamil.

Kde sa Kendamil vzal?

Kendamil nie je žiadny nováčik – má za sebou viac ako 60 rokov výskumu a vývoja. A to je tiež dôvod, prečo ju nezávislá organizácia Monde Selection v Bruseli ocenila ako dojčenskú výživu č. 1 na svete.

Naša moderná továreň si vydobyla prívlastok Európske centrum na výrobu tej najkvalitnejšej detskej mliečnej výživy. Mierne podnebie v oblasti Lake Districkt je ideálne pre rast šťavnatej trávy, takže sa tu darí aj kravám a ovciam, ktoré tu chovajú tunajší farmármi. A pretože príroda je u nás čistá a pôda výživná, nemusia už farmári používať žiadne umelo vyrobené hnojivá ani inú chémiu a ich farmy sa môžu pýšiť certifikátom BIO. Priamo v továrni zamestnávame 140 pracovníkov a suroviny odoberáme z 220 miestnych rodinných fariem.

Náš zakladateľ a generálny riaditeľ Ross McMahon si odjakživa prial vyrábať kvalitné produkty, ktoré by boli dobré pre naše deti a zároveň boli v súlade s prírodou. Jeho sen – vyrábať v rodinnej firme to najlepšie dojčenské mlieko – sa splnil. A keď hovoríme „rodinné“, je to skutočne tak. Ross a jeho žena Mags vychovali dvoch synov, ktorí sa k tímu Kendal Nutricare pridali!

V snahe vyrábať to najlepšie mlieko hovoril Ross s rodičmi malých detí po celom svete. Spolu s výskumným tímom v Kendale si v tom čase tiež uvedomili, že žiadna bežne dostupná značka v tom čase nebola ani vegetariánska a ani neponúkala dojčenskú výživu na báze plnotučného mlieka. A tak sa Ross, ktorý odmalička vyrastal na farme a ktorý získal odborné poľnohospodárske vzdelanie, pustil do spolupráce s ďalšími farmármi. A čoskoro objavil výhody používania plnotučného mlieka cicavcov v dojčenskej výžive.

Dnes Rossovi pomáhajú jeho dvaja dospelí synovia William a Dylan. Každý deň zhmotňujú jeho sen, pretože s ním nadšene vytvárajú tie najlepšie dojčenské mlieka na trhu!

Kendamil je hrdý na to, že sa od ostatných mliek líši. Reč je hlavne o úžasnom mliečnom tuku, ktorý je plný živín a ktorý získavame z mlieka našich spokojných kráv. Mimochodom, napadlo vás vôbec, čo všetko predchádza tomu, než sa vaše bábätko napije Kendamilu?

Spokojné kravy produkujú chutné mlieko

S našimi dodávateľmi mlieka – miestnymi farmármi – máme úzky a priateľský vzťah. Mimochodom, nad dodržiavaním noriem a správnych postupov na ich farmách neustále bdie britská organizácia Red Tractor. Certifikát tejto spoločnosti znamená to, že potraviny, ktoré naši farmári vyprodukovali, boli vyrobené zodpovedne, bezpečne a pochádzajú z plodín a od zvierat, o ktoré bolo dobre postarané.

Každý skúsený farmár vám potvrdí, že mlieko, ktoré produkujú kravy bez stresu, chutí inak – lepšie. Kravy, ktoré sa pasú vo voľnom výbehu bez toho, aby zažívali stres, produkujú mlieko bohaté na omega-3 mastné nenasýtené kyseliny. Také mlieko je sladkasté a lahodné. A pretože si Ross zmyslel, že chce vyrábať tú najlepšiu dojčenskú výživu, musí do nej mať aj tie najlepšie suroviny. A jedine tým, že kravy a kozy, od ktorých získavame mlieko, budú spokojné, budú dojiť aj to najlepšie a najkvalitnejšie mlieko. Preto nám veľmi záleží a tom, aby mali tie najlepšie životné podmienky.

Od miestnych farmárov berieme denne čerstvé mlieko. To potom v našej továrni (ktorá mimochodom využíva 100% obnoviteľné zdroje energie) pasterizujeme, obohacujeme o ďalšie potrebné vitamíny a minerály a pomocou špeciálnej technológie založenej na rozprašovaní ich sušíme, až z neho vznikne prášok.

Kvôli pohodlnosti a zrýchleniu výroby nakupuje väčšina našich konkurentov mlieko, ktoré je už usušené. Lenže to potom musia znovu zmiešať s vodou, aby ich mohli ďalej spracovávať, takže ich následne musia znovu sušiť. A práve to ničí štruktúru bielkovín a znižuje schopnosť detí prijímať z takého mlieka živiny.

Vo výrobkoch Kendamil je len kvalitný mliečny tuk. Nehľadajte v nich palmový ani rybí tuk - nikdy v nich nebude! Namiesto rybieho tuku používame olej z morských rias, čo z nich robí šetrné výrobky vhodné aj pre vegetariánov.

Všetky naše kravy maškrtia šťavnatú trávu

Naše kravy nepoznajú stres. Voľne sa potulujú po rozľahlých pastvinách a živia sa trávou, vďaka čomu je ich mlieko plné živín. A tie potom pomáhajú vyživovať našich najmilovanejších.

Kravy kŕmené trávou produkujú mlieko až s päťnásobným množstvom konjugovanej kyseliny linolovej (CLA). To je prirodzene sa vyskytujúca mastná kyselina, ktorá patrí do skupiny polynenasýtených (omega-6) mastných kyselín. Ide o typ mastnej kyseliny, ktorý sa obvykle vyskytuje v mliečnych výrobkoch z mlieka živočíchov, avšak len tých, ktorí sú kŕmení trávou. Posilňuje imunitu, prispieva k prevencii obezity a pomáha udržať množstvo chorôb na uzde1.

Naše šťastné kravy kŕmené trávou produkujú aj mlieko s väčším množstvom beta-karoténu, vitamínu A, vitamínu K2 a vitamínu E! Tieto vitamíny, minerály a mastné kyseliny sú nesmierne dôležité pre správny rast, rozvoj kognitívnych funkcií, posilňovanie imunity a prirodzený vývoj detí!

Čo by ste ešte mali vedieť?

Naše dojčenské mlieka obsahujú prirodzene sa vyskytujúce HMO, konkrétne 3'-GL, 4'-GL a 6'-GL, z ktorých každá hrá dôležitú úlohu pri rozvoji imunity dojčiat. Napríklad pri 3' galaktosyllaktóze (3'-GL) bolo vedecky dokázané, že tvorí ochrannú bariéru vo vnútri črevnej výstelky a blokuje patogénom vstup do krvného riečišťa2.

Kendamil je vhodný aj pre vegetariánov, obsahuje vysoko kvalitné suroviny z lokálnych zdrojov a aj jeho zloženie je jedinečné. Vďaka tomu sa môžeme pýšiť dvoma cenami a uznaním.

Kde berieme mlieko pre našu detskú výživu?

Neexistuje žiadna detská výživa Kendamil bez... mliečneho tuku! Zatiaľ čo iné značky používajú ako tukovú zložku takmer zo 100% rastlinného oleja, my používame plnotučný tuk z mlieka cicavcov. Prečo? Pretože vieme o jeho úžasných vlastnostiach! Mliečny tuk deti lepšie trávia, znižuje u nich riziko zápchy, obsahuje fosfolipidy dôležité pre základné mozgové procesy3… A to sú iba niektoré jeho dobré vlastnosti!

Kde mliečny tuk získavame? Náš tuk z kravského a kozieho mlieka pochádza od kráv a kôz z miestnych fariem neďaleko našej továrne v Lake District a Yorkshire Dales. Tieto plnohodnotné mliečne tuky potom ďalej obohacujeme o dôležité esenciálne mastné kyseliny (EFA), ako sú linolová a alfa-linolénová.

Všetok náš tuk z kravského mlieka pochádza z mlieka šťastných kráv, ktoré 220 miestnych farmárov kŕmilo šťavnatou trávou, a to priamo v Lake District, kde sídli aj naša továreň. A verte, že kravy sa tu u nás majú skutočne dobre. Vďaka pravidelným dažďom u nás tráva rastie bujne a je plná živín. A chutné mlieko šťastných kráv a kôz znamená aj lahodnejší mliečny tuk v našej dojčenskej výžive!

Keď mlieko dorazí k nám do továrne, náš tím, ktorý stráži kvalitu, ho skontroluje. Overí, že nebol prerušený teplotný reťazec pri prevoze, zmeria, koľko obsahuje tuku a koľko bielkovín a prekontroluje, že je mlieko čisté, a tým pádom bezpečné pre deti.

Všetky ingrediencie získavame z lokálnych zdrojov!

Sme hrdí na to, že sme britská dojčenská výživa s najnižšou uhlíkovou stopou na trhu. Nielenže používame tie najlepšie ingrediencie, ale získavame ich udržateľne a z miestnych zdrojov. Držíme sa nášho záväzku Byť šetrní k bruškám bábätiek aj k životnému prostrediu.

To, že suroviny odoberáme od miestnych farmárov, nám umožňuje ich lepšiu vysledovateľnosť, udržateľnosť a znalosť každého kroku v procese vzniku nášho mlieka, a to od farmy až po finálny výrobok. Veríme, že najčerstvejšie ingrediencie sú tie, ktoré sa pestujú lokálne, a radi podporujeme tunajšie rodinné farmy.

A čo presne znamená „lokálne suroviny“? Mlieko nám dodáva 220 miestnych fariem kontrolovaných organizácií Red Tractor, srvátka pochádza zo Somersetu, vitamíny a minerály z Kentu a esenciálne oleje sú z Yorkshiru. A naše obaly sú z Midlands!

  • mlieko z 220 lokálnych fariem
  • srvátka zo Somersetu
  • vitamíny a minerály z Kentu
  • esenciálne oleje z Yorkshiru
  • obaly z Midlands

Ako sa vyrába naše mlieko

Akonáhle mlieko, ktoré prišlo od farmárov, prejde na príjme testami, čaká ho proces pasterizácie. Ide o šetrný proces, ktorý zaručí, že sa mlieko zbaví akýchkoľvek škodlivých baktérií a choroboplodných zárodkov. To všetko prebehne do hodiny po tom, čo k nám mlieko do továrne dorazí.

Potom doň pridáme srvátku, laktózu, vitamíny a minerály. Srvátku máme z Cornwallu a Somersetu a všetky naše vitamíny a minerály z Kentu. Esenciálne mastné kyseliny (EFA), ako je linolová a alfa-linolénová, ktoré sa prirodzene nachádzajú v materskom mlieku, získavame zo slnečnicových a repkových semien a pridávame tiež kokosový olej ako zdroj kyseliny laurovej, ktorá je známa aj ako dodekanová4.

Táto zmes sa následne šetrne zahreje, aby sme znížili obsah vody, takže v čase, keď ju pošleme do našej rozprašovacej sušičky, už obsahuje iba polovicu tekutín.

V našej sušičke mlieko pod vysokým tlakom rozstrekujeme tak, že sa rozptýlia na malé kvapôčky, ktoré ako snehové vločky padajú na teplý pohybujúci sa pás. Tu ešte prášok stále obsahuje 15 % vlhkosti. Keď ale dokončí jeho púť na nahriatom pohyblivom páse, zostane v ňom už menej ako 3 % vlhkosti a je možné ho bezpečne skladovať. A my na to používame ešte ochrannú atmosféru.

 

 

Kvalitu kontrolujeme hneď niekoľkokrát

Vysušený prášok potom uchovávame v obrovských 600kilových vzduchotesných nádobách, čo je veľmi dôležité pre zachovanie všetkých živín. Tu zostane 10 dní, počas ktorých prejde ďalšími kontrolami, aby sa zabezpečilo, že je úplne bezpečný. Až potom môže postúpiť na ďalšie spracovanie.

Keď sme si 100% istí, že je všetko v úplnom poriadku, vyšleme mliečny prášok do miešacej miestnosti, kde k nemu pridáme ďalšie minerály, ako je železo a meď, a rovnomerne ich do neho zamiešame.

A konečne balíme!

Prášok, ktorý je stále v ochrannej atmosfére z dusíka potom putuje cez detektory, aby v ňom nemohlo byť nič, čo do nich j nepatrí. Jedným z detektorov je potrebný detektor kovov, aby sme mali istotu, že sa do prášku nedopatrením nedostala nejaká uvoľnená súčiastka zo sušiacej linky. Takto prášok doputuje až do plechovky, ktorá sa potom uzavrie a na hornú časť automat nasadí plastové viečko s odmerkou. Zospodu na plechovku robot nastrieka atramentovou farbou nielen dátum výroby, ale aj presný čas a číslo šarže. A potom už vždy po šiestich plechovkách automat zabalí mliečka do pripravenej krabice z tvrdého kartónu.

Naplnené krabice následne ďalší robot naskladá na palety a ovinie ich zmršťovacou fóliou. Ešte predtým ale tím, ktorý sa stará o kvalitu, odoberá pravidelne vzorky z rôznych častí linky a posiela ich na kontrolu do laboratória. Žiadne mlieko sa k bábätkám nedostane skôr, než laboratóriá potvrdia, že je všetko v úplnom poriadku. Tento tím tiež pri každej šarži vykonáva chuťové testy, a dokonca každý týždeň pozývame rodičov a robíme ochutnávku pre bábätká, aby sme mali neustále spätnú väzbu!

Naskladané palety potom putujú do skladu, kde už len čakajú na expedíciu!

A hurá do sveta!

Zo skladu mliečka zamieria do 44 krajín sveta, kde robia spokojné bruška skoro 5 miliónom detí!

Náš proces výroby je malým umeleckým dielom!

Radi by sme vám a hlavne vašim očiam ukázali, ako u nás v Lake District s láskou vyrábame detskú výživu.

Pozrite sa, ako taká schéma výroby vyzerá na obrázku. No, nie je to umenie?

Tak, toto je celé tajomstvo, ako dosiahnuť, aby deti boli spokojné. A my snáď nemôžeme byť šťastnejší.

 

Zdroje:

(1) https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1389172305704448

(2) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33233658/?

(3) Koo WW, Hockman EM, Dow M. Palm oleín v tmavom svetle infantových formulas: účinok na intenzívnu absorpciu kalcium a tepelnej, a dobrej mineralizácie. J Am Coll Nutr. 2006 Apr;25(2):117-22. doi: 10.1080/07315724.2006.10719521. PMID: 16582027

(4) https://www.sciencedirect.com/topics/neuroscience/coconut-oil

Top