Prečo si vybrať pre svoje dieťa práve mlieko Kendamil?
20. 10. 2023

Prečo si vybrať pre svoje dieťa práve mlieko Kendamil?

Je to už viac ako 5 rokov, čo sa Kendamil objavil na našom trhu. Priazeň rodičov si získal takmer okamžite. Bolo to najmä vďaka niektorým výhodám, ktoré v tom čase výživa iných značiek na našom trhu neponúkala. Dnes by sme mohli povedať, že Kendamil začal udávať "trendy" v dojčenskej výžive. Viete však, prečo sa Kendamil stal takým obľúbeným?

Kendamil neobsahuje palmový olej

Dojčenské mlieko Kendamil bolo jedným z prvých, ktoré neobsahovalo palmový olej, čo bolo bol (a stále je) matkami veľmi cenené. Bolo na to viacero dôvodov, napríklad ekologické alebo sociálne. Palmový olej sa spája s negatívnymi vplyvmi na životné prostredie - odlesňovaním, ničením prírodných ekosystémov, porušovaním práv domorodých komunít atď. Aj to sú dôvody, ktoré len posilnili naše rozhodnutie nepridávať palmový olej do nášho mlieka.

Kendamil neobsahuje ani rybí olej

Vieme, že ryby si nevytvárajú vlastné omega-3, ale získavajú ich z potravy - z rias. Preto sme si povedali, že pôjdeme priamo k zdroju. Navyše sa zbavíme jedného z potenciálnych alergénov. Rybí olej sme teda nahradili olejom z mikrorias Schizochytrium, ktorý obsahuje omega-3 mastné kyseliny, najmä DHA1, ktorá je pre dojčenské mlieko dôležitá*. Ďalšou výhodou je, že výroba tohto oleja z morských rias si nevyžaduje lov rýb. To znamená, že neprispievame k nadmernému rybolovu a nenarušujeme morské ekosystémy.

Čo je to DHA a ARA a prečo sa pridávajú do dojčenského mlieka?

DHA je skratka pre kyselinu dokozahexaénovú, ktorá patrí do skupiny omega-3 mastných kyselín. Organizmus dieťaťa si ich nedokáže vytvoriť dostatok, preto ich musí získavať z potravy, teda z mlieka. Buď z materského mlieka, alebo ak dojčenie nie je možné, z umelého mlieka. V tomto prípade musí matka zabezpečiť dostatočný príjem omega-3.

DHA sa vo veľkom množstve nachádza v sietnici oka, a preto je dôležitá pre správny vývoj tohto orgánu***, najmä v prvých mesiacoch života. Kendamil obsahuje túto kyselinu v súlade s legislatívou. Obsahuje aj dostatočné množstvo kyseliny alfa-linolénovej*, ktorá je prekurzorom** DHA.

ARA je skratka pre kyselinu arachidónovú, ktorá patrí do skupiny omega-6 mastných kyselín. Prekurzorom** ARA je kyselina linolová*, ktorú Kendamil tiež obsahuje.

Nariadenie Komisie EÚ 2016/127 stanovuje povinné pridávanie DHA do dojčenskej výživy, ale nestanovuje pridávanie ARA. Materské mlieko však ARA obsahuje. Preto je podľa nášho názoru vhodné, aby dojčenské mlieko po vzore materského mlieka obsahovalo aj ARA. Poprední svetoví odborníci potvrdzujú, že obohatenie v rannom veku DHA a ARA je dôležité2.

Asociace The European Academy of Paediatrics a nadácia Child Health Foundation oslovili 26 medzinárodných odborníkov na výživu dojčiat, aby preskúmali najnovšie dostupné vedecké dôkazy o význame spoločného dopĺňania DHA a ARA. Ich zistenia zdôraznili význam DHA aj ARA v dojčenskej výžive2.

A ako vyrábame mlieko Kendamil?

Pri novom modeli Kendamil Premium sme zmenili technologický postup spracovania mlieka. V pôvodnej receptúre sa tekuté plnotučné mlieko miešalo s ostatnými zložkami hneď na začiatku procesu. V súčasnom procese sa plnotučné mlieko spracúva najprv samostatne a až potom sa pridávajú ostatné zložky. Tento postup nám umožnil lepšie spracovať plnotučné mlieko pri vyššom obsahu mliečneho tuku.

Základ Kendamilu stále tvorí kvalitné plnotučné kravské mlieko, ktoré sa na začiatku výroby starostlivo kontroluje z hľadiska zabezpečenia kvality. Potom sa pasterizuje, t. j. zahrieva na teplotu zvyčajne okolo 70 °C, aby sa zničili baktérie.

Po pasterizácii nasleduje homogenizácia. Pri tomto procese sa mlieko pretláča cez trysky pod vysokým tlakom, čo zabraňuje usadzovaniu tuku na povrchu mlieka. Tým sa zlepšuje chuť a konzistencia mlieka. Do mlieka sa pridávajú ďalšie zložky - laktóza, vitamíny, minerálne látky* a ďalšie zložky, ako sú prebiotické oligosacharidy GOS/FOS. Mlieko sa sterilizuje, suší a opäť sa podrobuje mnohým testom kvality a bezpečnosti. Potom je čas všetko starostlivo zabaliť!

A prečo balíme mlieko Kendamil práve do plechoviek? Pretože kovové obaly sú ideálnym riešením na skladovanie umelého mlieka. Kov dokáže ochrániť sypké mlieko pred nežiaducimi vonkajšími vplyvmi, pretože má takmer nulovú priepustnosť pre plyny, vodu a svetlo. A na rozdiel od plastu alebo papiera sa dá recyklovať donekonečna.

Kde zakúpite deťom mlieko Kendamil?

Nájdete nás v celej Českej republike a na Slovensku. Pozrite sa sem a nájdite si vášho najbližšieho predajcu.

*Obsahuje DHA, ALA, LA, vitamíny a minerálne látky v súlade s požiadavkami legislatívy ako všetky dojčenská výživa.
**prekurzor – predchodca či zdroj určitej látky alebo zložky; napr. vitamín A vzniká z betakaroténu = betakarotén je prekurzorom vitamínu A
*** Kyselina DHA prispieva k normálnemu vývoju zraku dojčiat do 12 mesiacov veku. Priaznivý výsledok je možné dosiahnuť pri príjme 100 mg DHA denne.

Dôležité upozornenie: Dojčenie je najlepší spôsob výživy. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na odporúčanie lekára. Batoľacie mlieka majú byť len súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Potravina na osobitné výživové účely.

Zdroje:

     1. Souza CMM, et al. Animal Science Journal 2019;90(12):1567-1574
     2. Van Dael P. Nutrition Research and Practice 2021;15(2):137-159.
     3. Koletzko B, et al. Am J Clin Nutr. 2020;111(1):10-16.
Top