Do šiestich mesiacov veku dieťaťa je pre neho plnohodnotným zdrojom tekutín materské mlieko. Žiadne ďalšie tekutiny mu nie je nutné podávať. Pokiaľ sa však dojčiť z nejakého dôvodu nedarí, nastupuje náhradné umelé mlieko, či už čiastočne, alebo úplne.
Výnimkou, kedy je potrebné v tomto veku pridať ďalšie tekutiny, sú situácie, kedy má dieťa hnačku a zvracia alebo pri horúčke a tiež v horúcom počasí. V týchto situáciách dochádza k veľkým stratám tekutín a bábätko sa môže stať ľahko dehydrovaným.
Bábätko by malo vypiť denne asi 150 ml tekutín na kilogram hmotnosti, a to či už je dojčené, alebo je na umelej výžive. U dojčených detí sa vypité množstvo nesleduje a bábätká by mali byť k prsníku prikladané tak často, ako potrebujú. U detí kŕmených náhradným mliekom sa odporúča dávkovanie podľa veku a váhy dieťaťa.
Ďalšie tekutiny začíname dieťaťu obvykle podávať v období prvých príkrmov, čo je najneskôr od 6. mesiaca veku. Príkrmy sa pridávajú k materskému alebo dojčenskému mlieku, takže ďalšie tekutiny nie sú potrebné. Po dosiahnutí plnej dávky príkrmu, môžete dieťaťu ponúknuť na pitie dojčenskú vodu alebo špeciálne detské čaje. V roku veku, keď sa jedálniček dieťaťa už podobá jedálničku dospelých, by malo dieťa vypiť aspoň 1 liter tekutín denne, vrátane mlieka.
Do 6 mesiacov veku je nutné na pitie a aj na varenie používať dojčenskú vodu, a to kvôli možnej otrave dusičnanmi. Preváranie vody je nutné iba zhruba do 6./9. mesiaca. Následne ako dieťa lezie a je zvedavé, dostane sa mu za deň z rúk do úst oveľa viac baktérií, než koľko by mohlo dostať z neprevarenej vody.
Minerálne vody nie sú pre dojčatá ani batoľatá vhodné, pretože vysoké množstvo minerálov môže zaťažovať obličky. Lepšie je podávať deťom aj v neskoršom veku balenú dojčenskú vodu alebo bežnú vodu z vodovodu. V menšom množstve môžete dieťaťu dať zeleninovú alebo ovocnú šťavu z čerstvej zeleniny a ovocia. Bylinkové čaje by mali byť dojčatám podávané v malom množstve, a to iba ako spestrenie k iným nápojom.
Až do roku veku by mala byť podstatná časť dennej dávky tekutín pokrytá dojčenským alebo materským mliekom.
Nápoj podávajte dieťaťu medzi jedlami alebo pri ňom, nie pred jedlom. Dieťa by sa mohlo nasýtiť a odmietať jedlo. Dieťa si väčšinou samo vodu nevypýta, je teda na nás strážiť, aby dostatočne pilo. Je potrebné deťom ponúkať tekutiny priebežne počas celého dňa.
Dojčatám by nemal byť podávaný čierny a zelený čaj. Tieto druhy čaju obsahujú triesloviny a ďalšie zlúčeniny, ktoré na seba viažu železo a iné minerály, ktoré sa následne zle vstrebávajú do organizmu. Dajte pozor aj na harmančekový čaj, ktorý môže niekedy spôsobovať alergie.
Ani sladké nápoje nie sú pre deti vhodné. Pitím sladkých nápojov sa zvyšuje riziko vzniku zubného kazu, môžu spôsobovať hnačky a vytvoriť predispozíciu na obezitu.
Ideálny vek, kedy dieťa začíname učiť piť z hrnčeka, je medzi 7. až 8. mesiacom. Dôležitý je vhodne vybraný hrnček, ktorý by mal byť s dvoma uškami, malým obvodom a veľkým otvorom. Zo začiatku hrnček dieťaťu pridržiavame a dávame mu napiť iba po malých dávkach. Vhodné je nechať hrnček dieťaťu stále dostupný tak, aby naň dieťa dosiahlo a mohlo sa napiť kedykoľvek potrebuje.
Zdroj: https://www.promaminky.cz/clanky/vyziva-stravovani-80/pitny-rezim-miminka-aneb-staci-kojenecke-mleko-288