Prečo Kendamil neobsahuje palmový olej
15. 04. 2022

Prečo Kendamil neobsahuje palmový olej

Palmový olej v detskom mlieku? A prečo by tam mal byť?

Nám v Kendamile na zdravom vývoji bábätiek záleží. A to je tiež dôvod, prečo v dojčenských mliekach nepoužívame palmový olej. A nikdy používať nebudeme!

Dosť značiek už prišlo na to, že používanie palmového oleja v detskej výžive nie je dobré, a to ani pre deti, ani pre životné prostredie. Preto teraz menia receptúry. Kendamil v tomto ohľade môže hrdo zostať rovnaký.

Prečo palmový olej v detskom mlieku nie je dobrý?

Výskumy ukázali, že keď sa rastlinné oleje, ako je aj ten palmový, pri procese rafinácie zahrieva, začnú sa uvoľňovať škodlivé glycidyl estery mastných kyselín (GE) a 3-monochlórpropandiolu (3-MCPD). A GE, ako potvrdili štúdie na zvieratách, sú genotoxické a karcinogénne. Genotoxický znamená, že môže poškodiť DNA a spôsobiť mutácie, zatiaľ čo karcinogénne je, že môže viesť k rakovine. 3-MCPD môže spôsobiť poškodenie obličiek1.

Ďalšie štúdie ukázali, že dojčenské mlieka obsahujúce palmový olej bránia vstrebávaniu dobrých tukov a dôležitých minerálov, ako je napríklad vápnik. U detí, ktoré pili mlieko obsahujúce palmový olej, vedci zistili, že sa u nich neskôr môžu vyskytovať problémy, ako je znížená hustota kostí alebo ich rednutie2.

Ďalším problémom je pôsobenie na ľudský tráviaci systém. Niektoré bábätká môžu mať pri pití mlieka obsahujúceho palmový olej tvrdšiu stolicu, alebo môžu dostať dokonca zápchu. K tomu dochádza, keď sa kyselina palmitová viaže s vápnikom a tvorí nerozpustné mydlá a nestrávené častice v črevách dieťaťa. To je dôvod, prečo je potom stolica dieťaťa tvrdšia3.

Problémy, ktoré spôsobuje v detskej výžive palmový olej

  • Sťažuje vstrebávanie dôležitých tukov, čo deti ochudobňuje o dôležitú energiu a živiny dôležité pre ich rozvoj.
  • Sťažuje vstrebávanie minerálov, ako je vápnik, ktorý je potrebný pre rast zdravých kostí a zubov.
  • Môže spôsobovať tvrdšiu stolicu, a dokonca aj zápchu, ktoré potom trápia bruška našich maličkých.
  • Súčasný spôsob pestovania paliem ničí dažďové pralesy a berie životný priestor zvieratám, ktoré v nich žijú.

Kvôli vyššie spomínaným vplyvom boli pre použitie palmového oleja v detskej výžive stanovené maximálne limity, pričom popredné zdravotnícke a charitatívne organizácie výrobcov vyzvali, že odstránenie palmového oleja z dojčenskej výživy by bolo prinajmenšom zodpovedné. Kendamil nič odstraňovať nemusel, pretože palmový olej neobsahuje.

Prečo má palmový olej negatívne účinky na životné prostredie?

Produkcia palmového oleja je hlavný hnací faktor, ktorý stojí za odlesňovanímzmenou klímy. A tiež berie životný priestor už aj tak ohrozeným zvieracím druhom – typickým príkladom sú orangutany.

Prečo niektorí výrobcovia palmový olej stále používajú?

Zloženie umelého dojčenského mlieka by sa malo čo najviac podobať tomu materskému. A materské mlieko sa skladá z tukov, bielkovín a sacharidov. Tuky našim najmenším dodávajú viac ako polovicu energie potrebnej na ich vývoj. Ale… v tukoch je oveľa viac než len energia! Medzi tuky patria aj esenciálne mastné kyseliny (EFA), ktoré napomáhajú rastu tkanív, prispievajú k zdraviu kardiovaskulárneho systému a prirodzenému vývoju a funkcii mozgu. Sú stavebnými kameňmi života a sú nevyhnutné pre vývoj mozgu a nervovej sústavy. Deti sa rodia so 100 miliardami neurónov v mozgu, čo je dvakrát viac, než majú dospelí! Tieto neuróny sú vyrobené z dobrý tukov, ktoré sú v plnotučnom mlieku. Pri tom všetkom si treba uvedomiť, že v prvých troch rokoch bude mozog rásť rýchlejšie ako ktorákoľvek iná časť tela4.

Palmový olej v dojčenskej výžive používajú niektorí výrobcovia kvôli tomu, aby do receptúry dostali kyselinu palmitovú. Ale ako ukazujú štúdie, kyselina palmitová má odlišnú molekulárnu štruktúru v rastlinných olejoch a inú v materskom a kravskom mlieku. Takže v skutočnosti je to zlá náhrada mliečneho tuku. Spôsob, ako sa triglyceridy v palmovom oleji a materskom mlieku štiepia v tráviacom systéme dieťaťa, je iný. Kyselina palmitová v palmovom oleji sa nevstrebáva tak, ako kyselina palmitová v materskom mlieku, ale tvorí nerozpustné mydlo, ktoré sa viaže s voľnými iónmi vápnika, a vytvára tak onú tvrdšiu stolicu. A tieto vápnikové mydlá môžu u malých detí spôsobiť veľa nepríjemností, vrátane zápchy. Naproti tomu deti môžu dobre tráviť mliečne tuky cicavcov, pretože detské bruško má lipázové enzýmy, ktoré mastné kyseliny tohto mlieka dokážu správne rozložiť. A to znamená, že dokážu získať túto dobrú kyselinu palmitovú a zadržať a absorbovať voľný vápnik, čo vedie k mäkšej stolici. Takže hurá do našich mliečnych tukov!

Z vyššie uvedeného je celkom jasné, že by výrobcovia rastlinný palmový olej ako náhradu mliečneho tuku používať nemali. Napriek tomu sa palmový olej používa. Prečo? Pretože je lacnejší! Nám ale nejde o znižovanie nákladov. Tie sa nám darí držať na uzde vďaka tomu, že všetky ingrediencie získavame z lokálnych zdrojov. A tiež preto, že veríme, že lokálne suroviny sú najlepšie pre deti aj planétu. Ingrediencie do našej mliečnej výživy získavame z lokálnych zdrojov: mlieko od našich kráv a kôz z Lake District, srvátku zo Somersetu, naše vitamíny a minerály z Kentu a naše esenciálne oleje z Yorkshiru.

Prečo sme nikdy v našich produktoch nepoužili palmový olej?

Chceme, aby od nás deti dostali ten najlepší štart do života. Preto detské mlieko Kendamil palmový olej nikdy neobsahovalo, neobsahuje a obsahovať nebude! Namiesto toho používame plnotučné mlieko v kombinácii so zdravými esenciálnymi olejmi, ktoré získavame zo slnečnicových a repkových semienok, aby zodpovedali esenciálnym mastným kyselinám (EFA) v materskom mlieku. Tieto EFA majú prirodzene vysoký obsah linolenovej mastnej kyseliny (omega-6) a alfa-linolénovej mastnej kyseliny (omega-3), a tie našim najmenším dodávajú životne dôležité živiny.

Pretože všetky naše ingrediencie získavame z lokálnych zdrojov, máme iba veľmi malú uhlíkovú stopu. A malá stopa znamená veľké kroky k zdravšiemu svetu. Naša receptúra ​​je taktiež vhodná pre vegetariánov, pretože ako zdroj DHA používame morské riasy. A naša továreň beží na 100% obnoviteľné zdroje energie!

Už od začiatku kladieme na prvé miesto zdravie bábätiek

Keď nakupujete Kendamil, môžete si byť istí, že nakupujete od značky, ktorej záleží na deťoch aj na planéte. Pretože na nej budeme spoločne žiť. 🌏

 

Dôležité upozornenie: Dojčenie je najlepší spôsob, ako vyživovať vaše dieťa. Umelá dojčenská výživa by mala byť používaná na odporúčanie lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy, farmácie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Pokračovacie mlieko Kendamil je určené pre deti staršie ako 6 mesiacov a malo by byť používané ako súčasť zmiešanej stravy.

Zdroje:

(1) Procesné kontaminanty z rafinácie oleja v dojčenských mliekach, First Steps Nutrition Trust(2) Koo WW, Hockman EM, Dow M. Palmový oleín v tukovej zmesi dojčenskej výživy: vplyv na črevnú absorpciu vápnika a tuku a kosti mineralizácie. J Am Coll Nutr. 2006 apríl;25(2):117-22. doi: 10.1080/07315724.2006.10719521. PMID: 16582027(3) Lasekan, John B et al. "Vplyv palmového oleínu v dojčenskej výžive na konzistenciu a frekvenciu stolice: metaanalýza randomizovaných klinických štúdií." Food & nutričný výskum sv. 61,1 1330104. 14. júna 2017, doi:10.1080/16546628.2017.1330104(4) Mental Floss, 10 úžasných faktov o ľudskom mozgu, https://www.mentalfloss.com1s05a-mazing/10fact -o-dojčenskom-mozgu

Top