Prečo Kendamil neobsahuje rybí tuk
25. 08. 2022

Prečo Kendamil neobsahuje rybí tuk

Rybí tuk v detskom mlieku? V Kendamile rozhodne nie!

Vedeli ste, že kvôli nadmernému lovu morských rýb, z ktorých sa získava rybí tuk, už niektoré druhy takmer vyhynuli? Nekontrolovaný rybolov znížil populáciu rýb vo svetových oceánoch skoro o tretinu!

Žiadne mlieko z rodiny Kendamilu rybí tuk neobsahuje

Značka Kendamil sa od samého začiatku jej existencie zaviazala, že bude k našej planéte šetrná. Medzi jej hlavné hodnoty patrí získavanie tých najlepších ingrediencií, avšak z udržateľných zdrojov. A to platí dodnes.

Ekológia a udržateľnosť je dôvod, prečo Kendamil nikdy nebude obsahovať rybí tuk. Vďaka vegetariánskej receptúre napriek tomu obsahuje omega-3 nenasýtené mastné kyseliny (kam patrí aj DHA, teda kyselina dokosahexaenová), ktoré bábätká potrebujú na ich vývoj. Zdrojom pre nás ale nie sú ryby, ale morské riasy!

Prečo je použitie DHA rastlinného pôvodu v detských mliekach lepšie ako rybí tuk:

✓ bezpečnosť a vysledovateľnosť 💙
✓ prírodný (a prirodzený) zdroj DHA 🌿
✓ vyššia čistota 🤍
✓ udržateľný zdroj 🌏
✓ výrobky sú vhodné aj pre vegetariánov 🌱
✓ bez rybieho zápachu a prípadných alergénov obsiahnutých v rybom tuku 🐟

Prečo je lepšie použiť omega-3 mastné kyseliny rastlinného pôvodu v dojčenskom mlieku?

✓ Bezpečnosť a vysledovateľnosť. Mikroriasy, z ktorých rastlinnú formu DHA získavame, sa pestujú v čistom a kontrolovanom prostredí. Použitie takejto DHA je teda bezpečnejšie.
✓ Prirodzený zdroj DHA. Mikroriasy, ktoré používame, neobsahujú žiadne nečistoty, ktoré by sa do nich mohli dostať, keby rástli v oceánoch. Naše mikroriasy sú čistejším a priamejším zdrojom omega-3 (DHA) ako tuk z rýb, ktoré by sa počas ich života mohli pohybovať v znečistených vodách.
✓ Ochrana prírody a biodiverzita. Vďaka tomu, že riasy pestujeme, sa nepodieľame na nadmernom rybolove. Prečo? Pretože sme sa skrátka rozhodli chrániť more a život v ňom.
✓ Vhodné pre vegetariánov. Vďaka použitiu DHA z rastlín je naša receptúra vhodná aj pre vegetariánov.
✓ Bez typického rybieho zápachu. Pretože naše omega-3 mastné kyseliny pochádzajú z rastlín, nie sú cítiť nepríjemnou rybinou.

Prečo je získavanie DHA z rýb zlé?

Pretože nadmerný rybolov ničí prirodzenú rybiu populáciu a je príčinou toho, že sa počet rýb znížil už o tretinu. A to je veľký zásah do morského ekosystému...

Riasy sú rybí tuk schopné nahradiť v plnej miere. Navyše tým, že používame ako zdroj DHA mikroriasy, ktoré si sami pestujeme, sa nepodieľame na vybíjaní rýb a s tým spojenej devastácii morí a oceánov.

Zrátané a podčiarknuté: riasy obsahujú tie omega-3 mastné kyseliny, ktoré bábätká potrebujú pre ich vývoj. Pri ich získavaní nedochádza k ničeniu prírodných zdrojov. A tu je hneď niekoľko dôvodov, prečo je získavanie omega-3 mastných kyselín z rastlín lepšie ako z rýb:

✓ Pridávaním DHA získaných z rias namiesto z rybieho tuku prispievame k ochrane citlivého morského ekosystému, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou ekosystému celej planéty Zeme.

✓ Nadmerný rybolov v minulosti viedol k poškodeniu ekologickej rovnováhy a k znečisťovaniu vôd dochádzalo aj kvôli plastovým rybárskym sieťam, ktoré rybári v moriach buď zabudli, alebo im uplávali. Nehovoriac o tom, čo na rybách napáchajú odtrhnuté háčiky. To všetko narúša rovnováhu morského ekosystému a pôsobí stres morským živočíchom.

✓ Naproti tomu pestovanie mikrorias umožňuje zachovať dosť rýb pre rybárov, ktorí ich lovia udržateľným spôsobom. V súčasnosti ich na tento spôsob prechádza čoraz viac, pretože nadmerný rybolov vedie k nekontrolovateľnému úbytku svetových zásob rýb. A potom by sa mohlo ľahko stať, že prirodzenú obnovu rybích kŕdľov prestane ekosystém sám zvládať... Mikroriasy sú vegetariánskymi zdrojmi omega-3 mastných kyselín.

Z nutričného hľadiska sú omega-3 rastlinného pôvodu rovnako hodnotné ako tie z rybieho tuku, ale na rozdiel od nich ich môžu jesť aj vegetariáni. A navyše sú bez nepríjemného rybieho zápachu!

Prečo je olej z rias v mlieku Kendamil prirodzeným a udržateľným rastlinným zdrojom omega-3 (DHA)?

Mnohých prekvapí, že pôvodným zdrojom omega-3 (DHA) nie sú ryby, ale mikroriasy. Do rýb sa omega-3 dostávajú tak, že ryby tieto mikroriasy žerú. Pestovanie a zber mikrorias je preto tou najšetrnejšou metódou, ako prírodné a navyše čistejšie omega-3 (DHA) získavať. A práve to by z mikrorias mohlo urobiť dokonca potravinu budúcnosti. Najmä preto, že poskytujú vysoký obsah omega-3 bez toho, aby dochádzalo k ničeniu prírodných zdrojov.

Fakty o mikroriasach

✓ Mikroriasy majú schopnosť rásť veľmi rýchlo. Rastú až 10× rýchlejšie ako suchozemské rastliny a vyprodukujú rovnaký objem biomasy.
✓ Mikroriasy je možné pestovať lepšie ako chovať ryby. A pri tom jednoduchšie tiež zachovávať ekologické a spoločenské zodpovedné postupy. Mikroriasy rastú v kontrolovanom prostredí a dostávajú presné dávkované množstvo živín, takže nevzniká žiadny odpad.
✓ Vďaka spôsobu pestovania sa mikroriasy a produkty z nich vyznačujú vysokou čistotou a u nich nehrozí riziko kontaminácie zo znečisteného oceánu alebo vplyvom inej činnosti človeka.

Čo sú omega-3 (DHA) a omega-6 (ARA) mastné kyseliny?

DHA = kyselina dokosahexaenová
ARA = kyselina arachidónová

Možno ste už termín DHA alebo ARA počuli, a preto vás bude zaujímať, ako a prečo sú pre vaše bábätko prospešné.

Ľudské materské mlieko obsahuje polynenasýtené mastné kyseliny s dlhým reťazcom (LCPUFA), ktoré hrajú dôležitú úlohu v raste a vývoji mozgu, pri vývoji zraku, podieľajú sa na regulácii krvného tlaku, funkcii obličiek, zrážaní krvi a zápalových a imunologických reakciách. Medzi LCPUFA patria aj tie z radu omega-3 (DHA) a omega-6 (ARA). Obe do nášho dojčenského mlieka Kendamil pridávame.

Je možné, aby malo bábätko dostatok omega-3 (DHA) aj bez rybieho tuku?

Možno sa touto otázkou zaoberáte, pretože ste počuli poveru, že omega-3 produkujú ryby. A to treba vyvrátiť, pretože ryby vlastné omega-3 mastné kyseliny neprodukujú! Rovnako ako ľudia ich potrebujú získavať z potravy. A schválne hádajte, aký je hlavný zdroj omega-3 pre ryby? Pokiaľ ste dočítali až sem, tak už to samozrejme viete – mikroriasy.

Do dojčenských mliek Kendamil teda získavame potrebné omega-3 priamo zo zdroja. A to udržateľným spôsobom.

Prečo je v Kendamile DHA rastlinného pôvodu?

Ľudia (vrátane dojčiat!) si omega-3 nevytvárajú, ale musia ich prijímať z potravy. DHA sa vytvára premenou z esenciálnej mastnej kyseliny zvanej ALA (kyselina alfa-linolénová). ALA je jednou z omega-3 mastných kyselín a nájdeme ju v semenách a orechoch a vo väčšine rastlinných olejov, najmä v repkovom. Kendamil kombinuje výživné tuky z plnotučného mlieka s týmito zdravými esenciálnymi mastnými kyselinami, pričom využíva kombináciu slnečnicového a repkového oleja, ktoré majú prirodzene vysoký obsah mastných kyselín a ALA (omega-3).

Ako bolo spomenuté vyššie, ľudské telo potrebuje buď ALA (aby sa prirodzene premenilo na DHA), alebo priamy zdroj DHA. Pretože, ako už tiež vieme, telo si ich samo vyrobiť nevie! Pokiaľ dieťa dostáva v strave ALA, tak dokáže jeho organizmus vyrobiť určité množstvo DHA. Všeobecne je ale na dosiahnutie potrebnej hladiny DHA a na dosiahnutie normálneho zrakového vývoja nutné dodávať DHA priamo do stravy ako jej doplnok. A práve tu prichádzajú k slovu naše mikroriasy! Okrem životne nevyhnutných mastných kyselín z repkového a slnečnicového oleja pridávame do nášho mlieka olej z morských rias ako priamy zdroj rastlinnej DHA.

Ak ste sa teraz stratili, nezúfajte! V každom prípade vás môžeme ubezpečiť, že vaše bábätko dostane všetky potrebné omega-3 mastné kyseliny, pretože ich do mlieka Kendamil pridávame nie z jedného, ale hneď z dvoch zdrojov. Sú v nich ako vo forme ALA, ktorú telo prirodzene premieňa na DHA, tak aj v rastlinnej variante DHA, a to priamo zo zdroja – z mikrorias! Použitím rastlinnej DHA vo všetkých našich dojčenských mliekach Kendamil nerobíme kompromisy ani z hľadiska výživových hodnôt, ani z hľadiska ochrany prírody.

Bez rybieho tuku je Kendamil láskavejší k deťom aj k prírode.

Dôležité sú pre nás deti aj naša planéta. Preto sa vždy budeme zodpovedne správať k našim najmenším aj k prírode. V Kendamile sa snažíme nielen o to, aby deti dostávali tú najlepšiu výživu, ale robíme aj všetko preto, aby aj planéta, ktorú zdedia, bola rovnako zdravá ako oni.

To je tiež dôvod, prečo je Kendamil bez palmového oleja a všetky suroviny, ktoré obsahuje, pochádzajú z lokálnych zdrojov a z čistej prírody. Veríme, že tento spôsob produkcie je udržateľný. Podporujeme lokálne rodinné farmy, a pretože všetky naše ingrediencie získavame z miestnych zdrojov, je naša uhlíková stopa naozaj (naozaj!) veľmi malá. A malá stopa znamená veľké kroky k zdravšiemu svetu!

Chceme byť značkou, ktorá je šetrná k prírode a ktorá používa suroviny s jasným a vysledovateľným pôvodom. Pomôžte nám aj vy chrániť prírodu a morské ekosystémy.

Už teraz vám ďakujeme za každý krok, ktorý s nami na tejto ceste urobíte.

 

Kúpiť Kendamil

Dôležité upozornenie: Dojčenie je najlepší spôsob, ako vyživovať vaše dieťa. Umelá dojčenská výživa by mala byť používaná na odporúčanie lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy, farmácie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Pokračovacie mlieko Kendamil je určené pre deti staršie ako 6 mesiacov a malo by byť používané ako súčasť zmiešanej stravy.

 

Zdroje:

* https://www.worldwildlife.org/threats/overfishing
* https://www.bbc.com/future/bespoke/follow-the-food/the-green-sludge-that-could-transform-our-diets.html
* https://www.forbes.com/sites/jenniferhicks/2018/06/15/see-how-algae-could-change-our-world/?sh=49ecd97a3e46
* https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.2903/j.efsa.2008.794

Top