Výhody cereálnych kaší v detskom jedálničku
1. 02. 2023

Výhody cereálnych kaší v detskom jedálničku

Aby bábätko dobre prospievalo, mal by byť jeho jedálniček vyvážený a obsahovať všetky dôležité živiny. Spočiatku je pre neho ideálnym spôsobom výživy materské mlieko, ktoré mu ale postupne prestane stačiť. Aby mohlo ďalej rásť, prichádzajú medzi 4. a 6. mesiacom na rad príkrmy. Po zeleninových a ovocných sú ich ideálnou formou aj cereálne kaše.

Hneď potom, čo sa v prvých príkrmoch bábätko zoznámi s mixovanou zeleninou, ovocím a mäsom, stanú sa preňho výhodným zdrojom živín aj cereálne kaše. Tie mu spolu s mäsom, ovocím a zeleninou zaistia všetko, čoho už je pre neho v materskom mlieku nedostatok. Ich príprava je veľmi jednoduchá a je možné ich bábätkám podávať kedykoľvek počas dňa.

Hlavnou zložkou detských kaší sú obilniny, ktoré obsahujú v rôznom množstve a pomere bielkoviny, sacharidy, tuky, minerálne látky, vitamínyvlákninu. Podporujú teda zdravý rast a prirodzený vývoj, činnosť tráviacej sústavy, prirodzený vývoj mozgu i kostrovej a svalovej sústavy. Nemenej dôležité je však aj to, že najmä sacharidy obsiahnuté v cereálnych kašiach deťom dodávajú energiu, ktoré teraz potrebujú oveľa viac ako keby už boli dospelí.

Kaša dodá energiu hlavne vyvíjajúcemu sa mozgu

Najväčším odberateľom energie je mozog, ktorý v tejto fáze vývoja spotrebuje až 60 % všetkej energie. Pre jeho správnu funkciu potrebuje bábätko počas prvého roku života až 90 gramov dobre stráviteľných sacharidov denne. A práve tie detské cereálne kaše Kendamil obsahujú v optimálnom množstve. Pochádzajú výhradne z vybraných obilnín, ich starostlivo namiešaných zmesí alebo aj z ovocia. Kaše Kendamil ich obsahujú práve toľko, koľko ich malí drobci spotrebujú na ich rast. To je veľmi dôležité, aby ich neskôr nezačala ohrozovať obezita a s ňou spojené choroby.

Štruktúra aj zloženie zodpovedá veku

Detské kaše sú prispôsobené veku dieťaťa a jeho aktuálnej fáze vývoja. Rovnako ako všetky dojčenské kaše na slovenskom trhu sú kaše Kendamil označené údajom, od ktorého mesiaca sú pre bábätko vhodné. Okrem optimálneho množstva živín a pridaných vitamínov je danému veku prispôsobená aj ich štruktúra. Pre malých drobcov je jemná a pre staršie bábätká obsahuje aj väčšie kúsky. Tie sú v kašiach pre staršie deti okrem iného preto, aby zamestnali prerezávajúce sa zúbky. Pre brušká tých najmenších je ale určená veľmi jemná kaša, ktorú dobre spracuje aj vyvíjajúci tráviaci systém.

Začnite kašami s jemnou štruktúrou

Najmä spočiatku lekári odporúčajú podávať dojčatám jednodruhové kaše a začínať s ich bezlepkovou variantou. Kendamil vyvinul Kendamil Nemliečnu ryžovú kašu, ktorá je vhodná na začiatok prikrmovania, a to už od ukončeného 4. mesiaca. Obsahuje iba veľmi jemne mletú ryžu obohatenú o dôležitý vitamín B1. Následne je možné postúpiť o ďalší stupienok a bábätku ponúknuť Kendamil Mliečnu kašu s banánom, ktorá v sebe snúbi skvelé vlastnosti ryže, kukurice a banánu. Aj ona je kvôli dostatku všetkých dôležitých živín, ktoré deti potrebujú, obohatená o dôležité vitamíny a minerály.

KendamilKendamil

Kaše pre staršie deti obsahujú väčšie kúsky

Portfólio značky Kendamil samozrejme zahŕňa kaše pre všetky vekové skupiny detí. Od ukončeného 6. mesiaca si malí stravníci môžu začať pochutnávať na Kendamil Mliečnej krémovej ovsenej kaši a ich chuťové poháriky už môže potešiť aj Kendamil Mliečna kaša s čiernymi ríbezľami a jablkami. Malým milovníkom zeleniny potom mamičky môžu pripraviť Kendamil Mliečnu kašu s brokolicou, karfiolom a paradajkami. Už o mesiac neskôr, teda od ukončeného 7. mesiaca, si malí stravníci môžu pochutnávať na Kendamil Mliečnej kaši s lesným ovocím, Kendamil BIO nemliečnej kaši so slivkami a banánom, prípadne na Kendamil BIO nemliečnej viaczrnnej kaši. Všeobecne platí, že s tým, ako deti rastú, mení sa aj textúra ich kaší. Postupne im totiž začínajú rásť zúbky, ktoré treba zamestnať, a tiež preto, aby nezabudli vrodený žuvací reflex. Práve z tohto dôvodu kaše obsahujú väčšie kúsky obilnín a prípadne aj ovocie.

KendamilKendamilKendamilKendamilKendamilKendamil

Glutén nie je nepriateľ

Rovnako ako pri zavádzaní zeleninových a ovocných príkrmov platí aj pri obilninových kašiach odporúčanie: neodďaľovať zoznámenie detí s prípadnými alergénmi, teda ani s gluténom. Neskorý kontakt s alergénmi riziko rozvoja alergických reakcií nezníži, a to ani u jedincov, ktorí na to majú vrodené predpoklady. Odborníci na detskú výživu preto odporúčajú zaraďovať potraviny s gluténom ešte počas dojčenia. Síce nie skôr ako po ukončenom 4. mesiaci, ale aj nie neskôr ako po ukončenom 7. mesiaci. Avšak dieťa by nemalo byť ihneď vystavené plnému tanieru pšeničnej kaše, to rozhodne nie. Stačí, keď mu mamička spočiatku ponúkne niekoľko lyžičiek napríklad Kendamil Mliečnej krémovej ovsenej kaše, Kendamil Mliečnej kaše s čiernymi ríbezľami a jablkami, zložené zo zmesi ovsa, pšenice a čiernych ríbezlí, alebo niektorú z ďalších kaší. K väčšiemu pokoju rodičov možno prispeje informácia, že skutočnou alergiou na glutén trpí v našej západnej civilizácii iba jedno percento obyvateľov.

Ako začať s kašami?

Pri zavádzaní kaší do detského jedálnička odporúčajú odborníci na výživu najskôr zaradiť nemliečne kaše pripravené s mliekom, ktoré už dieťa pozná. Mamička tak môže použiť materské mlieko alebo dojčenskú mliečnu výživu, ktorú pre bábätko používala doteraz. Z kaší Kendamil sa týmto spôsobom pripravuje napríklad už spomínaná Kendamil Nemliečna ryžová kaša. Jej výhodou je okrem iného to, že pre bábätko sa chuť podávaného pokrmu príliš nezmení. Dieťa by malo najskôr vypiť približne polovicu bežnej dávky dojčenského mlieka a až potom prichádza na rad kaša, ktorá nahradí druhú polovicu mlieka. Postupom času je možné nahradzovať dojčenské mlieko kašou. Veľká výhoda detských kaší spočíva v tom, že ich mamičky môžu deťom podávať kedykoľvek počas dňa – na raňajky, obed alebo na večeru. Deti zasýtia oveľa lepšie ako samotné materské mlieko, a keď im ju dajú na večeru, budú dlhšie a pokojnejšie spať. A spolu s nimi sa lepšie vyspia aj rodičia.

Výhody nemliečnych a mliečnych kaší

Na trhu sú dva základné druhy detských kaší. Prvé sú už spomínané nemliečne kaše, ktoré sú okrem iného výhodné aj pre deti trpiace alergiou na bielkoviny kravského mlieka, pretože sa môžu pripravovať v špeciálnom mlieku – hydrolyzovanom dojčenskom mlieku s už naštiepenou (zjednodušene povedané natrávenou) bielkovinou. Naopak mliečne kaše už mlieko obsahujú, čo mamičkám zjednodušuje a zrýchľuje ich prípravu. Skrátka sa len rozmiešajú v prevarenej dojčenskej vode. Kendamil oba tieto druhy na základe najnovších vedeckých poznatkov aj dlhodobých štúdií obohacuje o presné množstvo vitamínov, minerálnych látok a ďalších živín, ktoré sú v danom veku pre správny vývoj bábätiek nevyhnutné. Celé portfólio kaší Kendamil je možné zakúpiť napríklad v oficiálnom e-shope Kednamilu tu.

Zdroje:

Butte N, Cobb K, Dwyer J, Graney L, Heird W, Rickard K. The start healthy guidelines for infants and toddlers. J Am Diet Assoc 2004; 104: 442-454.
Picarelli A, Tola M di, Sabbatella L, Gabrielli F, Cello T di, Anania MC, Mastracchio A, Silano M, Vincenzi M de. Immunologic evidence of no harmful effect of oats in celiac
Thompson, T. Do oats belong in a gluten-free diet? J Am Diet Assoc. 1997; 97(12) 1413-6.
Janatuinen, E.K.; Kemppainen, T. A.; Pikkarainen, P. H.; Holm, K. H.; Kosma, V. M.; Uusitupa, M. I.; Maki, M.; Julkunen, R. J. Lack of cellular and humoral immunological responses to oats in adults with celiac disease. Gut 2000; 46 (3): 327-331.
Codex stan 1-1985 (rev. 1991): codex general standard for the labeling of prepackaged Foods
Foster. Powell K, Holt SHA, Brans-Miller JC. International table of glycemic index and glycemic load values: 2002. American Journal of Clinical Nutrition 2002, 76:5-56

Top